13
Foxx: Książę Kazimierz (w Warszawie Tyrmanda i nie tylko)
W najbliższym czasie w księgarniach pojawi się nowa książka. „Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy” Wiktora Bołby to rzecz unikalna na księgarskim rynku o tematyce sportowej. Nie chodzi nawet o zbiór unikalnych faktów, relacji i fotografii. Tego oczekujemy po każdej rzetelnej publikacji – zwłaszcza dotyczącej postaci tego formatu, co Kazimierz Deyna.
26
Foxx: Śląsk – Legia, w internecie :)
Przy okazji meczu między naszymi drużynami, znany w środowisku bajkopisarz poczynił kolejne wpisy, a pod nimi zatwierdził awangardowe komentarze. Tu link – polecam zwłaszcza obszerny wpis „Johnego” oraz czerwoną cenzurę mojej odpowiedzi na to kuriozum. Cóż, biedaczyna czuje się „panem i władcą na krańcu świata” – bywa :)
1
Pawełek: Wyprawa na róg starej mapy
Jest takie miasto, którego historia zdecydowanie przesłania smutną teraźniejszość… Miasto, którego współczesność chowa się gdzieś zawstydzona, odurzona zamglonym blaskiem dawnej świetności. W tym mieście sny przywołujące kadry starych fotografii trwają jeszcze długo po przebudzeniu. To tam zapiera nam w piersiach dech, bo choć formalnie jesteśmy za granicą, to każdy wręcz …
8
Foxx: po Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców 2012
Program Pielgrzymki publikowaliśmy niedawno. Jeżeli ktoś nie wie, po co tam byliśmy – zapraszam do wyjaśnienia w relacji sprzed roku (plus linkownia na dole). Udział kibiców Legii w tegorocznej pielgrzymce był dość zauważalny, wybrało się tam nas ok. 100 os.
24
Staruch: dziękuję!
Ostatnie parę miesięcy po raz kolejny uświadomiło mi, że Legia jest absolutnie wyjątkową ekipą. Setki listów i kartek od ludzi znanych mi i nieznanych dodawały mi dużo siły i otuchy podczas urlopu w białołęckim kurorcie. Za tą pamięć, za okazaną pomoc i wsparcie, za poczucie, że nie bylem tam NIGDY …
21
MWP: I nie zmienia się nic…
Moskwa, 25 dzień sierpnia, godzina mniej więcej 19. Janusz Gol strzela efektowną bramkę na 3:2 dla nas. Euforia, którą trudno opisać i zarazem najlepszy mecz Legii od kilkunastu lat. Tego dnia, tej nocy wielu z nas nie zapomni długo. Wszędzie tam, gdzie jest nasza wiara, alkohol lał się strumieniami, a …
23
Ł (D.L.): Kibol – nie patolog!
Wielu kibiców to ludzie zaradni życiowo, co jest często wynikiem naturalnej dla nas otwartości. Poprzez ciągły kontakt z ludźmi, towarzyszącą nam adrenalinę – inne sytuacje życiowe ją wywołujące, przyjmujemy delikatniej niż osoba zamknięta na co dzień w 4 ścianach.
27
MWP: Piłka nożna dla bandytów!
Bandyci, chuligani, kibole, pseudokibice. To tylko kilka epitetów, jakimi media ochrzciły nas – kibiców piłkarskich. Po drugiej stronie barykady, jako wzór kibicowania i przeciwwagę dla nas – zwyrodnialców wszelkiej maści, media te stawiają fanów siatkarskiej reprezentacji Polski. Rozśpiewane hale, a w nich rodziny z dziećmi o twarzach wymalowanych w barwy …
22
Z.: Nie jestem normalny
Chyba się starzeję. Niedługo pęknie mi trzydziestka; jakiś czas temu minęło czternaście lat, kiedy po raz pierwszy przekroczyłem bramę stadionu. Codziennie oglądam otaczający mnie świat i przyznam, że wiele spraw wywołuje we mnie zdziwienie, zdumienie, obrzydzenie, czy wreszcie wstręt. Na każdym kroku ktoś próbuje udowodnić mi, że nie jestem normalny
7
Łukasz (D.L.): Dwie Legie
Prawda jest taka, że po słynnym Wilnie 2007 wyraźnie obserwujemy „dwie Legie”. Niczym „dwie Polski” po 10 kwietnia 2010. Dwie zupełnie inne wizje, jedna typowo polska, a druga chcąca być na siłę „europejską” – mimo, iż niesie to za sobą masę obłudy i złych priorytetów (przerost formy nad treścią).
3
Foxx: „My, Naród”
Na wczorajszym meczu z Ruchem Chorzów byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Bynajmniej nie mam na myśli gry piłkarzy Legii, gdyż jest beznadziejna od dość długiego czasu. Otóż PZPN, który zabrania wieszania płócien OFMC – flagi grupowej z hasłem „Better Dead Than Red” oraz biało czerwonej z napisem „Wilno Lwów”
13
Łukasz (D.L.): Żyleta – niech nigdy nie zginie
Koniec budowy stadionu Legii, imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpił w lipcu 1930 roku. Dla kibiców oprócz wybudowanej trybuny krytej, usypano wał z betonowymi schodami. Takie były początki słynnej Żylety. Uroczysta inauguracja nastąpiła 10 sierpnia 1930 roku, a przeciwnikiem Legii była hiszpańska drużyna Europa Barcelona. Mecz zakończył się wynikiem 1-1, ale …
13
OFMC: „PZPN – strażnicy niepamięci”
Im bliżej do turnieju EURO 2012, tym ciekawsze zjawiska przychodzi nam obserwować. Nową pasją Polskiego Związku Piłki Nożnej stała się walka z biało czerwoną flagą upamiętniającą „kresowe stolice Polski” Wilno i Lwów.
W dniu 6 marca 2011 przed derbowym meczem z Polonią delegat PZPN uniemożliwił wywieszenie na Stadionie Wojska Polskiego w …
12
Foxx: Idźcie do domu – my nie powiemy nikomu
„Gazeta Wyborcza” po raz kolejny ma problem z nami – kibolami. Konkretnie, ludzie, którzy nie jarzą fanatyzmu, ani sytuacji na polskich stadionach w ogóle znów zabierają się do „wychowywania” kibiców piłkarskich. A nie zabralibyście się, dziennikarzole, najpierw za siebie?
7
Foxx: Prawie derby – dzień po, czyli „sztuka jest sztuka”
Minął dzień od meczu z klubem grającym na licencji z Grodziska Wielkopolskiego gościnnie występującym na stadionie miejskim przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie. O samym meczu, wyłączywszy oprawy nawiązujące do najlepszych czasów Żylety trudno się jakoś specjalnie rozpisywać.
1
Łukasz (D.L.): Against modern ultras
Jesteśmy po pierwszym wyjeździe rundy wiosennej. Jak było? Całkiem sympatycznie. Liczba dobra, pirotechnika, ciekawy mecz – a jednak czegoś moim zdaniem brakło… Pewnie zacząć by trzeba było od wykręcenia wszechobecnych kamer, które aż kłuły w oczy.
1
Łukasz (D.L.): PatoLegia, czy psikus?
Patologia na wyjazdach – to stale przewijający się temat. Na stronach w sieci, na forach, a także na samych dworcach, w pociągach i na sektorach. Garść osób wkłada mnóstwo energii w to by mecz naszej Legii różnił się od sobotniej dyskoteki bądź imprezy plenerowej przypominając o zostawieniu trunków w domach.
31
Snopek: zapowiedź cyklu o historii stylu kibicowania na Legii
Witam wszystkich,
Odwiedzając stadion Legii, zdzierając gardło i sporadycznie śledząc poczynania kopaczy, zapewne nie raz zastanawialiście się jak to wszystko wyglądało X lat temu, jakie panowały ówcześnie zwyczaje, co od tego czasu się zmieniło.
26
Kilka historycznych ciekawostek ze sportowego życia przedwojennej Warszawy i nie tylko
Bez cienia wątpienia warto przypomnieć garść historii publikowanych w tygodniku „Nasza Legia” w czasach, gdy jeszcze wydawali go kibice – czyli przed przejęciem tytułu przez ITI. Jednym z autorów słynących z dobrego research’u w materiałach źródłowych był Rafał Ślaski
17
Łukasz (D.L.): Pamiętajmy, czym jest ultra
U nas w Polsce – piłkę kopią jakby nie patrzeć, cienko. Mimo budowanych multipleksów poziom ligi się nie zmienia. W porównaniu do innych państw umiejętności zawodników są zerowe… Kiedy widzimy w prasie nie naciągany artykuł typu ?piękny mecz w wykonaniu X i Y w polskiej ekstraklasie?? Rzadko. Prędzej natniemy się …
10
Foxx: Po Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców
W ostatnią sobotę na Jasnej Górze po raz trzeci spotkali się kibice z całej Polski. Szefem zamieszania tradycyjnie był ks. Jarosław Wąsowicz SDB, były działacz Federacji Młodzieży Walczącej, od zawsze kibic gdańskiej Lechii oraz animator wielu patriotycznych wydarzeń. Pewnie wielu z Was zaskakuje lub odpycha łączenie tych dwóch rzeczywistości – …
27
Łukasz (D.L.): Podsumowanie rundy jesiennej
Za nami długo oczekiwana przez wszystkich Legionistów runda jesienna. Runda przełomowa, pierwsza od połowy 2007 roku, którą można nazwać całkowicie normalną i obfitującą „jedynie” w problemy jakie mają mniej więcej wszyscy kibice w Polsce, nie zaś „bonusowe” atrakcje fundowane dotychczas przez koncern ITI. Idealnie nigdy nie będzie i z tą …