Foxx: Po Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców

Autor Redakcja 0 (komentarze)

W ostatnią sobotę na Jasnej Górze po raz trzeci spotkali się kibice z całej Polski. Szefem zamieszania tradycyjnie był ks. Jarosław Wąsowicz SDB, były działacz Federacji Młodzieży Walczącej, od zawsze kibic gdańskiej Lechii oraz animator wielu patriotycznych wydarzeń. Pewnie wielu z Was zaskakuje lub odpycha łączenie tych dwóch rzeczywistości – religii i piłkarskiego fanatyzmu.Wszak Legia łączy ludzi o najróżniejszych poglądach… W tym miejscu mógłbym po prostu zapytać o interpretację wspaniałej oprawy „Boże Chroń Fanatyków” i brak zarzutów o „klerykalizację” ruchu kibicowskiego przy Łazienkowskiej po jej prezentacji.

Nie chcę jednak iść na taką łatwiznę, więc napiszę kilka słów więcej. Charakter wydarzenia w dość oczywisty sposób sprawił, że Warszawę reprezentowało przede wszystkim środowisko OFMC. Mieliśmy okazję poinformować szersze grono o naszej akcji wspierania reaktywowanej legendy polskiej piłki – Pogoni Lwów. Do stolicy Galicji wschodniej pojechały już wcześniej zrobione przez nas piłkarskie koszulki zgodne ze wzorem, jaki przysłał nam klub, z którym nawiązaliśmy kontakt. Podobnie, jak pierwsza transza szalików, również według lwowskiego projektu. Jej końcówkę rozprowadzamy w środowisku – ostatnie są do kupienia w sklepie ABJ. Pierwszy niecały tysiąc złotych z tych cegiełek już, za pośrednictwem polskiego konsula we Lwowie, trafił do prezesa klubu, p. Marka Horbania. W ABJ stoi też puszka, do której można wrzucać pieniądze na wsparcie Pogoni – identyczna, jak te wcześniej znane, wystawiane przed kolejnymi rocznicami wybuchu Powstania Warszawskiego.

W Częstochowie zaprezentowaliśmy kibicom z innych klubów naszą inicjatywę, uzyskując konkretne deklaracje wsparcia. Po sali, w której odbywała się „świecka” część spotkania puściliśmy w obieg taką samą puszkę, do której trafiło 656,19 zł. Kwota ta wkrótce zostanie przekazana lwowiakom wraz z kolejnymi pieniędzmi ze sprzedaży szalików. Ktoś może spytać, co to nas w ogóle obchodzi. Na to odpowiedzi mam dwie. Po pierwsze każdy średnio zainteresowany tym, co się dzieje poza światem Facebooka, melanżu i panienek zna trudną sytuację Polaków na Kresach. Inna rzecz, o czym niewiele osób wie – lwowskie kluby sportowe stanowią istotny punkt w początkach historii naszego klubu, który zresztą w tamtym rejonie rozpoczął działalność jako Drużyna Legjonowa w 1916 roku.

Czarna przekątna linia na koszulkach pierwszych zawodników Legii była nawiązaniem do Czarnych Lwów – uznawanych za pierwszy polski klub piłkarski. Nasza Legia była budowana jako pierwszy klub wojskowy –  z lwowską Pogonią łączy nas fakt znacznie bardziej praktyczny, niż symboliczny. Otóż 31 lipca 1922, gdy WKS Warszawa wrócił do nazwy Legia, uchwalono statut wzorowany na dokumencie założycielskim Pogoni, w którym m.in. dopuszczono do udziału w działalności klubu osoby cywilne. Własnej relacji z pielgrzymki nie piszę, gdyż zrobili to już inni. Cieszy, że od początku 2011 w naszych klimatach „się dzieje”.

Foxx (OFMC)

Relacja gospodarzy – kibiców Rakowa Częstochowa

Wywiad z ks. Jarosławem Wasowiczem na temat pielgrzymki

Recenzja książki ks. Wąsowicza „Biało zielona Solidarność” autorstwa Łukasza z Drogi Legionisty

Wpis na blogu ks. Isakowicza-Zaleskiego

Brak komentarzy.!
Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www

Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»