31
1944-2014 PamiętaMY
Kibice Legii Warszawa tradycyjnie wezmą udział w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Tegoroczne obchody mają szczególny wymiar, ze wzgledu na 70. rocznicę tego tak ważnego dla mieszkańców Warszawy wydarzenia. Grupy kibicowskie zachęcają do licznej obecności.
13
Foxx: Książę Kazimierz (w Warszawie Tyrmanda i nie tylko)
W najbliższym czasie w księgarniach pojawi się nowa książka. „Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy” Wiktora Bołby to rzecz unikalna na księgarskim rynku o tematyce sportowej. Nie chodzi nawet o zbiór unikalnych faktów, relacji i fotografii. Tego oczekujemy po każdej rzetelnej publikacji – zwłaszcza dotyczącej postaci tego formatu, co Kazimierz Deyna.
3
Zambrów: Żołnierze Wyklęci
W miniony weekend wspólnie z kolegami ze Stolicy (wielkie dzięki dla wszystkich zaangażowanych) zorganizowaliśmy spotkanie patriotyczne pod hasłem „Żołnierze Wyklęci”. Spotkanie trwało kilka godzin, można było na nim zobaczyć m.in. filmy: jeden z archiwum IPN pt. „Huzar”
25
Rawa Mazowiecka: PamiętaMY
W niedzielę 24 listopada w miejscowości Sadkowice (woj. łódzkie) odbyły się uroczystości związane z 69 rocznicą bitwy w Szwejkach Nowych, w której poległo 22 partyzantów Oddziału Leśnego Armii Krajowej ,,Dzik”.
W uroczystościach wzięło udział kilkunastu kibiców Legii Warszawa z Rawy Mazowieckiej
20
Legioniści z życzeniami u generała Ścibor-Rylskiego
10 marca generał Ścibor-Rylski „Motyl”, przewodniczący Związku Powstańców Warszawskich obchodził piękny jubileusz 95 urodzin. Uroczystość dla przyjaciół i znajomych wyznaczona została na 19 marca i kibice Legii zostali na nią oficjalnie zaproszeni. Ponieważ jednak warunki lokalowe w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich sa dość ograniczone, na spotkanie wybrała sie kilkuosobowa delegacja, …
28
Czwartek, 1 Marca Dzień Żołnierzy Wyklętych – PamiętaMY
W roku 2012 drugi raz obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kibice Legii zapraszają do czynnego uczestnictwa w uroczystościach organizowanych samodzielnie lub we współpracy z różnymi organizacjami.
O godzinie 17:00 przy tablicy-pomniku Żołnierzy Wyklętych na Bemowie, róg ul. Pirenejskiej i Żołnierzy Wyklętych, kibice Legii odpalą znicze, by upamiętnić Bohaterów.
1
Pawełek: Wyprawa na róg starej mapy
Jest takie miasto, którego historia zdecydowanie przesłania smutną teraźniejszość… Miasto, którego współczesność chowa się gdzieś zawstydzona, odurzona zamglonym blaskiem dawnej świetności. W tym mieście sny przywołujące kadry starych fotografii trwają jeszcze długo po przebudzeniu. To tam zapiera nam w piersiach dech, bo choć formalnie jesteśmy za granicą, to każdy wręcz …
27
27 listopada patriotycznie – PamiętaMy
Po wczorajszym meczu z Koroną i licznych emocjach przyszedł kolejny listopadowy dzień. Dzień, w którym został odsłonięty pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz ostatni weekend przed kolejną rocznicą wybuchu powstania listopadowego. W odpowiednich miejscach nie mogło zabraknąć kibiców Legii Warszawa.
2
Spotkanie kibiców Legii z generałem Zbigniewem Ściborem Rylskim
W najbliższą sobotę 5 listopada, o godzinie 12:00 w Sports Barze Łazienkowska 3 (pub pod Żyletą) kibice Legii organizują spotkanie z Prezesem Związku Powstańców Warszawskich gen. Ściborem Rylskim pseudonim Motyl. Naszym gościem będzie również vice-prezes Związku Powstańców Warszawskich – pan Edmund Baranowski ps. Jur, żołnierz Powstania Warszawskiego w Zgrupowaniu Radosław, …
27
Snopek: Historia ruchu kibicowskiego Legii część ósma, czyli „CWKS” (1950-1956)
Witam po bardzo długiej przerwie. Tak jak pisałem w zajawce do peerelowskiej części mojego cyklu, różne zawirowania związane z Legią, które wystąpiły w wymienionym w tytule okresie, wymagają pewnego przybliżenia. Jeżeli ktoś czytał moje wcześniejsze teksty, od razu może przejść do części kibicowskiej, gdyż o piłkarzach nie napiszę niczego nowego.
24
Snopek: Historia ruchu kibicowskiego Legii część siódma, czyli lata ’40
Osobom, które czytały historię przedwojenną wyjaśniam, że w tej części nie będzie podziału widzów według schematu zwolennicy-obiektywni, bo granica między nimi jest jeszcze bardziej skomplikowana, niż ta za czasów narodowców i piłsudczyków.
27
Snopek: Historia ruchu kibicowskiego Legii część szósta, czyli frekwencja przed wojną oraz ciekawostki
Pełnej i wiarygodnej analizy frekwencji dokonać trudno, ponieważ poszczególne źródła podawały rozbieżne informacje. Natomiast w prasie liczba widzów nie zawsze była podawana, w „Przeglądzie Sportowym” pojawiała się ona bardzo rzadko.
13
OFMC: „PZPN – strażnicy niepamięci”
Im bliżej do turnieju EURO 2012, tym ciekawsze zjawiska przychodzi nam obserwować. Nową pasją Polskiego Związku Piłki Nożnej stała się walka z biało czerwoną flagą upamiętniającą „kresowe stolice Polski” Wilno i Lwów.
W dniu 6 marca 2011 przed derbowym meczem z Polonią delegat PZPN uniemożliwił wywieszenie na Stadionie Wojska Polskiego w …
10
Snopek: Historia ruchu kibicowskiego Legii część piąta, czyli „Zwyczaje, mentalność i kwestia kultury”
W tej części tekstu znajdą się fragmenty relacji, z których ciężko „wyłapać”, której kategorii widzów one dotyczą, dlatego w tym momencie podział zwolennicy-bezstronni schodzi na dalszy plan.
3
Snopek: Historia ruchu kibicowskiego Legii część czwarta – derby i nie tylko
Pozostając przy klimacie derbowym, znalazłem ciekawy fragment, który może skłaniać do naprawdę wielu rozkminek: „Po prawej stronie trybun gdzie siedzi zwarta grupa sympatyków wojskowych – huragan braw” [Legia strzeliła gola – przypis Snopek]
28
Szczecin: Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
Ostatni weekend przyniósł nie tylko emocje sportowe. W dniu 27 lutego 2011 Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie zorganizowało obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych (nowo ustanowione święto przypada na dzień 1 marca).
27
Snopek: Historia ruchu kibicowskiego Legii część trzecia – zwolennicy czyli ówcześni fanatycy
W poprzedniej części zaprezentowaliśmy grupę kibiców zainteresowanych wyłącznie widowiskiem sportowym. Druga grupa była oczywiście uczuciowo związana z Legią, zawsze jej kibicowała niezależnie od czegokolwiek
23
Snopek: Historia ruchu kibicowskiego Legii część druga – ówcześni „andrzeje”
Najciekawsze zostawiam na później, dlatego zacznę od grupy miłośników sportowej rywalizacji. Grupę tą na Legię ściągała oczywiście nadzieja na zobaczenie wspaniałego widowiska sportowego, jeżeli drużyna była na czele w ligowej tabeli, niemalże pewne było to, że na mecz z nią przyjdzie wielu ludzi.
19
Snopek: Historia ruchu kibicowskiego Legii część pierwsza – wołyńskie początki
Analizując przedwojenne mecze Legii od strony trybun i widowni, postawiłem głównie na relacje prasowe, gdyż jest to najlepsze i właściwie jedyne źródło niezbędne do wyczerpania tematu. Nie było łatwo, ponieważ całą swoją uwagę dziennikarze poświęcali wydarzeniom boiskowym
5
Kolejne cegiełki na Pogoń Lwów – oficjalna zgoda klubu
W dniu wczorajszym w rozmowie telefonicznej z prezesem Markiem Horbaniem przedstawiciel OFMC uzyskał zgodę na wypuszczenie linii pamiątek Pogoni nawiązującej do legendarnego hasła tego klubu „NIEBIESCY JAK NIEBO – CZERWONI JAK MAK”.
31
Snopek: zapowiedź cyklu o historii stylu kibicowania na Legii
Witam wszystkich,
Odwiedzając stadion Legii, zdzierając gardło i sporadycznie śledząc poczynania kopaczy, zapewne nie raz zastanawialiście się jak to wszystko wyglądało X lat temu, jakie panowały ówcześnie zwyczaje, co od tego czasu się zmieniło.
26
Kilka historycznych ciekawostek ze sportowego życia przedwojennej Warszawy i nie tylko
Bez cienia wątpienia warto przypomnieć garść historii publikowanych w tygodniku „Nasza Legia” w czasach, gdy jeszcze wydawali go kibice – czyli przed przejęciem tytułu przez ITI. Jednym z autorów słynących z dobrego research’u w materiałach źródłowych był Rafał Ślaski
22
Rocznica Powstania Styczniowego
W kolejną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego kibice Legii odwiedzili kwaterę Powstańców na Powązkach Wojskowych, gdzie złożyli wieniec i odpalili białe i czerwone znicze, pomnik w Parku Traugutta oraz stok warszawskiej Cytadeli, gdzie zostały ustawione kolejne znicze.
19
Maciek: Dawne zgody Legii Warszawa
Witam wszystkich! Po paru latach „na banicji” (czyt. rozłąki z legijnym pisaniem), właśnie niniejszym mówię „dzień dobry, cześć i czołem!”
Większość z Was wie skąd się wziąłem, dlatego tyle w temacie autoprezentacji. Na dobry początek zaczynamy od tekstu który dawno, dawno temu ukazał się (do czego nieskromnie mówiąc przyczyniłem się osobiście) …