Rawa Mazowiecka: PamiętaMY

Autor Redakcja 1 (komentarze)

W niedzielę 24 listopada w miejscowości Sadkowice (woj. łódzkie) odbyły się uroczystości związane z 69 rocznicą bitwy w Szwejkach Nowych, w której poległo 22 partyzantów Oddziału Leśnego Armii Krajowej ,,Dzik”.
W uroczystościach wzięło udział kilkunastu kibiców Legii Warszawa z Rawy Mazowieckiej, którzy od kilku lat aktywnie włączają się w obchody. Po mszy świętej w Kościele Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach, delegacja legionistów ze zniczem, wieńcem w barwach stołecznego klubu oraz z okolicznościowym transparentem „PAMIĘTAMY” udała się pod pomnik w Szwejkach Nowych. Pod pomnikiem w asyście odpalonych rac kibice Legii odśpiewali hymn narodowy i po chwili skupienia wznieśli okrzyk „Cześć i Chwała Bohaterom”.
Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem oraz zapaliły znicze, po czym wójt gminy Sadkowice podziękował wszystkim obecnym za udział w obchodach i wyraził nadzieję, iż kolejne pokolenia młodych ludzi będą pielęgnowały pamięć o poległych powstańcach.

FC Rawa Mazowiecka

Kartka z historii o Oddziale Leśnym „Dzik” walczącym w Szwejkach Nowych

W dniu 26 listopada 1944 r. w miejscowości Szwejki Wielkie Nowe (Szwejki Nowe) rozegrała się bitwa Oddziału Leśnego Armii Krajowej „Dzik” z okupantem hitlerowskim…

W 1944 r. oddział partyzancki AK „Dzik” składał się z dwóch ugrupowań. Pierwsze, dowodzone przez por. Henryka Sieczkowskiego (ps. „Władysław”), działało na południe od Białej Rawskiej, drugie – na czele z por. Stanisławem Sawickim (ps. „Lerman”) na północny –zachód od miasta. Działalność  tych grup była szczególnie znacząca. Miały one na swoim koncie szereg udanych akcji, jak np. rozbicie oddziału Wermahtu we wsi Rosławowice w dniu 16 lipca 1944 r., atak na niemiecki transport w sierpniu 1944 r., rozbrojenie niemieckiego oddziału w Sadkowicach w październiku 1944 r.
Niemcy postanowili za wszelką cenę zlikwidować oddział „Dzik”.

W drugiej połowie (w dniach 24-25) listopada grupa ponad 20 partyzantów stacjonowała w Konstantynowie (u Jana Tkaczyka).  Wieczorem przeszli do wsi Szwejki Wielkie Nowe i zatrzymali się u Jana Biedrzyckiego na tzw. Górce.
W niedzielę, 26 listopada 1944 r. do Konstantynowa przyjechał batalion Niemców i własowców, ściągniętych z Rawy Mazowieckiej i Tomaszowa Mazowieckiego, zaalarmowany wzmożonymi ruchami partyzantów, w poszukiwaniu „polnische banditen”. Tam hitlerowcy znaleźli dwóch rannych partyzantów  i wpadli na ślad oddziału „Dzik”. Około godziny 11-tej przeszukując  zagrodę Jana Biedrzyckiego w Szwejkach odkryli obecność akowców. Niemcy otoczyli  gospodarstwo, w której znajdowało się ponad 20 partyzantów. Nierówna walka trwała kilkanaście godzin i zakończyła się dopiero nad ranem. W bitwie tej poległo 22 partyzantów, właściciel zagrody i chroniąca się tam kobieta z dzieckiem, których na polecenie Niemców zakopano za stodołą, a po wojnie ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Rawie Mazowieckiej. Straty niemieckie to około 70 hitlerowców.

1 ( komentarze )
lis 26, 2013
13:39
#1 Polska kibolska :

Cześć i chwała bohaterom!!

Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www

Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»