Kibice Legii uczcili 70. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego
Tradycyjnie udział kibiców Legii w obchodach tej smutnej rocznicy spinają dwa wydarzenia. W godzinach południowych fundacja Ave Patria w kościele w Ożarowie Mazowieckim zorganizowała patriotyczny koncert chórów polonijnych z przewagą kresowych. Na specjalne zaproszenie organizatorów na tych imprezach od kilku lat pojawia się delegacja legionistów z okolicznościową flagą. Nie inaczej było i w tym roku. Kulminacyjnym wydarzeniem wszystkich obchodów kolejnych rocznic 63 dni chwały z udziałem kibiców jest złożenie wieńca na Kopcu Powstania Warszawskiego.
W Ożarowie przed liczną widownią wystąpiły chóry i soliści z Litwy, Łotwy, Niemiec oraz liczna reprezentacja Polaków z Białorusi. Znana z Żylety biało-czerwona flaga „Wilno – Lwów”, po ustaleniach z organizatorami, została opuszczona z antresoli w trakcie śpiewania Roty. Repertuar stanowiła mieszanka pieśni patriotycznych i warszawskich. Legioniści, jak zwykle, byli bardzo ciepło przyjęci przez Polaków mieszkających dzisiaj poza granicami Ojczyzny.
Wieczorem, jak zwykle 2 października… W celu uniknięcia niepotrzebnych komplikacji wynikających z doświadczeń z poprzednich lat oraz bieżących relacji na linii władza – kibice, legioniści licznie zebrali się pod Kopcem Powstania Warszawskiego w trakcie trwania oficjalnych obchodów. Kiedy przedstawiciele mundurowych delegacji rozpoczęli operację opuszczania Kopca, kibice skierowali się w przeciwnym kierunku. Na ten widok sporo schodzących już osób, zawracało na górę.
Już na szczycie, oczekując na zakończenie ostatniej powstańczej pieśni, legijna delegacja stanowiła atrakcję dla rodzin z dziećmi, które chętnie się fotografowały na tle herbowego wieńca.
Kiedy nastała cisza rozpoczęła się nieoficjalna ceremonia.
W uroczystym przemówieniu oddany został hołd tysiącom ofiar niepodległościowego podziemia, zamordowanym cywilnym mieszkańcom Stolicy oraz zaginionym bez wieści. Podkreślony został fakt, że ludzka determinacja jest najważniejszym czynnikiem w walce, że bezwarunkowe zaangażowanie i męstwo potrafią stawić czoło najcięższej broni, najznakomitszej armii. Padły ważne słowa o bezgranicznej odwadze oraz poczuciu godności i honoru, które determinowały charakter naszego miasta i postawę jego mieszkańców, co powodowało, że Warszawa chciała się bić ze znienawidzonym niemieckim okupantem, nie patrząc na polityczne kalkulacje czy oficjalne rozkazy.
[foto: jp85.pl]
Został przypomniany oczywisty fakt, że po drugiej stronie Wisły czekała wtedy rzekomo sojusznicza rosyjska Armia Czerwona. Nie przyszła ona z pomocą. Realizowała cele sowieckiego imperium ostatecznego zniszczenia polskich elit i eksterminacji kwiatu narodu. Czekała aż Powstanie się wykrwawi i skona. W rzeczywistości była przecież armią drugiego okupanta…
Następnie przy Pomniku Polski Walczącej został złożony herbowy wieniec i zapalone znicze z blankietami legijnej akcji „O Poległych PamiętaMY”.
Na koniec kibice Legii odśpiewali Hymn Narodowy. Tradycyjnie już w pełnej wersji. Legionistów żegnały wyrazy wdzięczności i wzruszenia postronnych osób.
To był bez wątpienia kolejny niezapomniany wieczór…
[więcej zdjęć na fejsbukowym profilu jp85.pl]
Wkrótce pojawi się podsumowanie tegorocznej edycji akcji „O Poległych PamiętaMY”.
« Limitowana edycja płyty „Niepokonane miasto, niepokonany klub” na rzecz niepełnosprawnych kibiców Nastepny wpis
Do zobaczenia »