Żoliborscy Fanatycy: rok działalności

Autor Redakcja 0 (komentarze)

Mija rok odkąd powstaliśmy jako grupa pod nazwą Żoliborscy Fanatycy. Z pośród wielu naszych akcji,które już ujrzały światło dzienne i były opisywane, jeszcze kilka słów o nieomawianych dotąd akcjach patriotycznych naszej grupy:

W kwietniu 2013 roku odwiedziliśmy Powązki Wojskowe celem upamiętnienia ofiar Katynia.

8 maja byliśmy zapalić znicz pod domem,w którym mieszkał generał Stanisław Sosabowski przy ulicy Hauke-Bosaka na naszej dzielnicy.

Włączyliśmy się w szerokie przygotowanie obchodów 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jako,że nie ma sensu o wszystkim pisać,to powiemy tyle,że ukoronowaniem naszych prac było stawianie zniczy tego dnia w każdy miejscu związanym z Powstaniem na Żoliborzu. Żadne miejsce nie uszło naszej uwadze,a w godzinę W zablokowaliśmy ruch na placu Wilsona odpalając kilkanaście rac,biało czerwone świece dymne. Do tego stanęliśmy z okolicznościowym transparentem, a z dachu jednego z budynków rozwinęliśmy biało-czerwony baner z kotwicą Polski Walczącej.

15 sierpnia przyszła rocznica Bitwy Warszawskiej.Odwiedzilśmy Powązki Wojskowe,grób księdza Skorupki na Powązkach Komunalnych oraz teren kościoła św. Stanisława Kostki by zapalić znicz pod tablicą ks. Maksymiliana Kolbe zamordowanego 14 sierpnia w Auschwitz.

22 sierpnia przypadała uroczystość rocznicowa natarcia na Dworzec Gdański w Powstaniu Warszawskim.Byliśmy obecni liczną delegacją z wieńcem,zniczami,narodowymi flagami.

1 września to data kojarzącą się Legionistom i Polakom dwojako- odwiedziliśmy na Powązkach Wojskowych grób Kazia Deyny, kwaterę Żołnierzy Września 1939, pomnik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pomnik ofiar obozów koncentracyjnych,pomnik zesłańców do kopalń oraz robót na terenie III Rzeszy.Na koniec byliśmy pod pomnikiem Kazia Deyny pod naszym Estadio WP.

17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę upamiętniliśmy miejsca szeroko związane z tą datą.I tak były to: tablice na terenie kościoła św. S. Kostki, na Powązkach Wojskowych Dolinka Katyńska, miejsce poświęcone ofiarom terroru komunistycznych służb bezpieczeństwa w latach 1939-1956 oraz pomnik Zesłańców do kopalń uranu i w głąb ZSRR. Na Powązkach Cywilnych byliśmy na grobie ks. Niedzielaka i pod ścianą-sanktuarium Poległym i Pomordowanym na wschodzie- której był założycielem. Na koniec odwiedziliśmy pomnik Katyński na Starówce i pomnik wszystkich ofiar poległych i pomordowanych na wschodzie przy Muranowskiej.

19 października złożyliśmy wiązankę i zapaliliśmy znicze przy grobie bł. ks. Popiełuszki.

1 listopada dbaliśmy o miejsca Bohaterów na Powązkach Wojskowych.

11 listopada paliliśmy znicze w wielu miejscach patriotycznych na naszej dzielnicy.

22 stycznia (b. r.), z okazji 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odwiedziliśmy Powązki Wojskowe, Bramę Straceń w Cytadeli i krzyż Romualda Traugutta w parku jego imienia. Byliśmy też upamiętnić ks.Stefana Niedzielaka w związku z przypadającą 25 rocznicą jego zamordowania.

8 lutego odwiedziliśmy symboliczny grób majora Łupaszki, w rocznicę jego zamordowania.

8 lutego

1 marca upamiętniliśmy Żołnierzy Wyklętych na naszej dzielnicy. Byliśmy pod tablicą pułkownika Pileckiego na Alei Wojska Polskiego, na terenie kościoła św. S. Kostki pod najstarszą w Polsce tablicą płk. Pileckiego,pod tablicą gen. Okulickiego „Niedźwiadka” na placu Wilsona .Odwiedziliśmy też Łączkę, symboliczny grób generała Fieldorfa, miejsce poświęcone ofiarom terroru komunistycznych służb bezpieczeństwa w latach 1939-1956,pomnik Żołnierzy Wyklętych na Bemowie i ścianę pamięci pod więzieniem na Rakowieckiej.

Ponadto byliśmy obecni na odsłonięciu tablicy poświęconej Halinie Grabowskiej „Zecie”, łączniczce „Parasola” oraz na nadaniu szkole technicznej imienia żołnierzy AK „Żywiciel”. Staraliśmy się być na pogrzebach różnych Bohaterów,m.in.generała Stefana Starby-Bałuka czy Pana Jerzego Skorupińskiego- kombatanta NSZ.
Staramy się dbać o to,aby jak najczęściej pamiętać o Bohaterach,różnych rocznicach,wydarzeniach patriotycznych które są związane z naszą dzielnicą, aby jak najmniej uszło naszej uwadze.

Pozdrawiamy Braci po szalu,

Żoliborscy Fanatycy

Brak komentarzy.!
Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www

Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»