Znak Pamięci – 401 rocznica Hołdu Ruskiego

Autor Redakcja 2 (komentarze)

W poniedziałek, 29 października, przypadła 401 rocznica Hołdu Ruskiego, podczas którego przyprowadzeni do Warszawy przez hetmana Żółkiewskiego ze zdobytej Moskwy rosyjski car Szujski i jego najbliżsi krewniacy bili poddańcze pokłony na Zamku Królewskim przed polskim królem Zygmuntem III Wazą. Mimo, że jest to w historii Polski wydarzenie niepowtarzalnej wagi – oficjalne władze RP starają się go nie zauważać.

Praktycznie jedynym w Warszawie miejscem upamiętniającym te pełne triumfu dni Rzeczypospolitej jest jedna z pisanych po łacinie tablic umieszczonych na Kolumnie Zygmunta. Nie jest to klasyczne miejsce pamięci, przy którym składa się kwiaty i pali znicze. W rzeczywistości jest to raczej ulubione przez ulicznych grajków miejsce spotkań towarzyskich.


Zwracaliśmy się do przedstawicieli znanych nam, oficjalnie działających środowisk patriotycznych z pytaniem o ewentualne plany organizacji obchodów tej rocznicy, niestety bez konkretnego odzewu. Jako kibice Legii Warszawa nie chcieliśmy wnioskować o legalizację zgromadzenia, ponieważ od niechętnych nam władz upamiętniających czerwonoarmistów z 1920 roku oraz pielęgnujących sowiecki pomnik na Pradze – nie oczekujemy jakiegokolwiek zrozumienia w przedmiotowej sprawie.

[foto:Michał Swojak]

Z uwagi na powyższe, zdecydowaliśmy się w ten październikowy wieczór zapalić przy Kolumnie Zygmunta, pod tablicą poświęconą tym pełnym chwały dniom, jeden skromny znicz, który jako symboliczny Znak Pamięci choć przez chwilę zakłóci swym ogniem otaczający nas mrok…

Pawełek (OFMC)


..................................................................................................................................................................

Poinformuj innych, dziękujemy!

Napisano w : Foto 2 (komentarze)
2 ( komentarze )
Paź 31, 2012
14:44
#1 Kot(L)et :

Wspaniała inicjatywa, moje spostrzeżenie jest takie iż obecna władza nie przywiązuje żadnej wagi do tej bardziej odległej historii, jakże pieknej i chwalebnej.

Lis 7, 2012
19:50
#2 Tomi :

a moje spostrzeżenie jest takie, ze NWO za posrednictwem pełowców nabiera tempa. Jedyna deska ratunku – NACJONALIZM

Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www


Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»