1916 Uśmiechów: „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec” – relacja

Autor Redakcja 6 (komentarze)

W dniu wczorajszym już po raz kolejny wraz z nami dopingowała ponad 30 osobowa grupa wychowanków domów dziecka 1 i 9. Widać, że dla dzieciaków magnesem, który najbardziej ich przyciąga na Łazienkowską jest atmosfera, bo wyniki jakie osiąga w ostatnim czasie nasza drużyna raczej zniechęcają. Z każdym meczem widać po dzieciakach, że coraz bardziej łapią bakcyla kibicowania i stają się Legionistami.

Bycie Legionistą to nie tylko uczestnictwo w meczach, to również dbanie, pielęgnowanie, pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych naszego Narodu. Dlatego w dniu dzisiejszym spora grupa dzieci z domu nr 1 (niestety 9-ka nie mogła z powodu szkolenia ppoż i bhp jakie odbywało się w domu) wzięła  udział w przygotowanej dla nich wycieczce „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec”

Wycieczkę Naszą rozpoczęliśmy na skrzyżowaniu ulic Króżańska-Ligocka gdzie na jednej z kamienic zachowała się do tej pory swastyka na szubienicy namalowana w czasie okupacji. Dzieci dowiedziały się trochę o tym jak wyglądała walka konspiracyjna w okupowanej Warszawie


Następnie pieszo udaliśmy się pod adres Al. Niepodległości, 159 gdzie mieści się kamienica, w której mieszkał jeden z głównych bohaterów „Kamieni na szaniec” Jan Bytnar ps RUDY. Dzieci usłyszały w jaki sposób doszło do aresztowania Rudego i jak wyglądała ta okolica w czasie wojny.


Spod domu w którym mieszkał Rudy przeszliśmy w kierunku Al Szucha 25, gdzie w czasie wojny znajdowała się kwatera Gestapo, w której torturowano wielu zatrzymanych Polaków w tym Rudego. Dzieci zwiedziły znajdujące się w budynku muzeum – z bardzo dużym zaciekawieniem i co najważniejsze odpowiednią powagą godną tego miejsca.

Z muzeum przejechaliśmy na ulicę Długą, gdzie znajduje się kamień upamiętniający akcję pod Arsenałem, w której został uwolniony Rudy przez swoich kompanów. Pod kamieniem dzieci wysłuchały jak przebiegała akcja uwolnienia Rudego, a następnie zapalono znicz aby uczcić Warszawskich Bohaterów


Po tak aktywnym dniu przyszedł czas na posiłek. Dzieci zostały zaproszone do „Grubej Kaśki” na małe co nieco. Bardzo pozytywnie zachowało się kierownictwo wraz z panią manager, które na zakupione pizze dało spory upust. Dziękujemy.

Po posiłku odwieźliśmy dzieci do „kabaretu” gdzie czekała je kolejna atrakcja w postaci grupy rekonstrukcyjnej Batalionu „Miotła”. Członkowie grupy opowiedzieli o umundurowaniu i uzbrojeniu powstańców oraz o najważniejszych akcjach bojowych, a następnie dzieciaki mogły poprzymierzać umundurowanie oraz zobaczyć z bliska broń. Sądząc po ich reakcjach, wywarło to na nich duże wrażenie. I tak dobiegł  końca dzień pełen wrażeń szlakiem „Kamieni na szaniec”. Już teraz wstępnie umówiliśmy się z dziećmi na kolejną wycieczkę śladami Warszawskich Bohaterów

 


..................................................................................................................................................................

Poinformuj innych, dziękujemy!

6 ( komentarze )
Kwi 11, 2011
07:17
#1 Bartek :

Robicie niesamowitą robotę. Autentycznie wzruszam się gdy czytam relację i oglądam zdjęcia.
To między innymi dzięki Wam możemy mówić: „Dziękuję Bogu, że jestem Legionistą”.
Szacunek dla Was!

Kwi 11, 2011
12:45
#2 kapewu :

wielkie brawa za inicjatywę. Świetna sprawa :)

Kwi 11, 2011
13:16
#3 Mistrzunio :

Może gówno coś na ten temat napisze?! Coś tak ochoczo za to się nie zabierają, psy jedne. Robicie wspaniałą robotę, zaszczepiajcie ducha patriotyzmu u młodych, to oni są przyszłością tego kraju.

Kwi 11, 2011
13:42
#4 NDM :

Brawo Panowie, szacunek, nie przejmować się dziennikarzolami tylko robić swoje, 100% poparcia!

Kwi 11, 2011
15:51
#5 Mokotowski Fanatyk (L) :

Piękna incjatywa, ciekawe czy Gowno Warte o tym wspomni.

Kwi 11, 2011
20:05
#6 L :

Piękne.Szechter pewnie by napisał a fe jakieś Bogoojczyżniane tradycje.Jeszcze raz dzięki.

Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www


Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»