Pomoc dla Kresowiaków oraz paczki dla Kombatantów AK i NSZ 2014 – sprawozdanie

Autor Redakcja 0 (komentarze)

Pod patronatem SKLW w tym roku odbyła się rekordowa liczba okołoświątecznych akcji. Doszło do bezprecedensowej sytuacji, gdy równolegle sprzedawane były tkane repliki flagi „Wilno-Lwów”, z których środki zostaną przeznaczone na stypendia dla młodzieży z wileńszczyzny i wsparcie lwowskiej Pogoni oraz „Wilno-Grodno-Lwów”, będące „cegiełkami” na odnowienie zaniedbanych kresowych szkół. Serwis legionisci.com opublikował relację z tradycyjnej pomocy kibiców Legii Polakom mieszkającym na Kresach, na którą składały się:

1) paczki świąteczne dla kresowiaków (tereny Litwy i Białorusi)
2) środki na remont klas w polskiej szkole na Litwie
3) herbata dla dzieciaków z 3 polskich szkół, coby miały przynajmniej jeden gorący jej kubek dziennie przez zimę.

Jak informują organizatorzy:

Po pierwszych dwóch tygodniach mieliśmy lekkie obawy co do przebiegu całej akcji, bo nie wyglądało to początkowo zbyt wesoło. Ostatecznie okazało się jednak, że legijna brać po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, tyle że niemal wszyscy przynoszący dary finiszowali na ostatnią chwilę. Tydzień przed ogłoszoną końcową datą był dla nas logistycznie trzęsieniem ziemi ale z pomocą wspierających nas kolegów z trybun, ostatecznie uwinęliśmy się ze wszystkim na czas.

Segment 1 ostatecznie został podzielony na dwie części:

SEGMENT 1A zaowocował następującym rezultatem – na wileńszczyznę wyjechało 50 paczek po 15 kg każda, plus 90 x 3kg proszków do prania co daje ponad ćwierć tony tego ostatniego.

Zawartość paczki „litewskiej”:
2 kg mąki
2 kg cukru
1 kg ryżu
2 litry oleju
5 czekolad
850 gr masy makowej w puszce
4 paczki makaronu (ok.2 kg)
1 paczka ciastek Łakotki
2 puszki szynki Krakus 455 gr
2 puszki owoców (ok. 800 gr i 500 gr)
2 kawy (razem 500 gr)
100 sztuk – herbata

Do każdej paczki wpadła też kartka z życzeniami od dzieci z jednej z warszawskich szkół lub dołączona do składanych darów przez ofiarodawców, wraz z opłatkiem. Na zdjęciach przygotowane do transportu paczki oraz kilka, robionych w pośpiechu ujęć z Domu Polskiego w Wilnie.

kresy2014_1

kresy2014_2

kresy2014_3

SEGMENT 1B – realizowany kilka dni po dotarciu na miejsce „transportu wileńskiego”, pozwolił wyekspediować na Białoruś (okręg Grodno-Lida) 100 paczek o wadze 17-18 kg każda. Warto może dodać, że transportu do tych paczek w postaci dużej ciężarówki, niespodziewanie użyczyli nam za pośrednictwem Stowarzyszenia Odra-Niemen…kibice Lecha Poznań.

Skład paczki „białoruskiej” bogatszy od „wileńskiej” ale tę drugą warunkował ograniczony tonaż transportu:

olej – 4 x 1 litr
szynka Krakus 2 x 455 gr
herbata -Lipton – 100 sztuk
cukier 2 x 1 kg
kawa – 1,5 kg (4 x 0,25 kg i 1 x 0,5 kg)
makaron – 2,4 kg (4 x 0,5 kg i 1 x 0,4 kg)
ciastka delicje – 5 paczek
Łakotki – 1 paczka
owoce – 4 puszki (2 x 820 gr i 2 x 0,425 gr)
masa makowa – 1 puszka 850 gr
czekolady – 7 sztuk

SEGMENT 2

Zbiór środków finansowych na remont zagrzybiałych, zapuszczonych i mocno zaniedbanych klas polskiej szkoły na Litwie. Tu pięknie się sprawili nabywcy naszych szalików – cegiełek „Wilno-Grodno-Lwów” i „Tafla, Parkiet czy Murawa…”, którzy wykupili wszystko na pniu, co pozwoliło nam na przeznaczenie 3200 zł na ten cel. Kwota ta pozwoli na gruntowny remont jednej klasy i wedle przygotowanej wcześniej specyfikacji technicznej została wyliczona po grubych zniżkach od firmy Golchem z Zambrowa gdzie operuje nasz fan club maczający w palce w owych rabatach. Dziękujemy serdecznie Panu Andrzejowi Gołaszewskiemu oraz legijnej „Diecezji Zambrowskiej”:)

SEGMENT 3

Herbata na zimowe szkolne dni dla dzieciaków w trzech szkołach (łącznie 399 dzieci)
Żywiliśmy obawy czy damy radę uzbierać taką liczbę herbat (ok. 400 torebek dziennie, choć w istocie pewnie mniej bo parzona będzie w dzbankach), jednak okazało się że i tu Legia stanęła na wysokości zadania i na Litwie zameldowało się, uwaga!!!: 48 023 szt. herbaty ekspresowej i 4,1 kg sypanej. Pięknie!

SEGMENT 4 (nadprogramowy)

Po konsultacji z naszymi dobroczyńcami, mecenasami i przede wszystkim zagorzałymi legionistami którzy są z nami od samego początku i zawsze nas silnie wspierają, czyli: Pauliną z Robertem, Kamilą z Michałem (ABS-em) oraz Wojtkiem, doszedł nieprzewidziany etap i za sprawą wyżej wymienionych skompletowaliśmy 110 delikatesowych paczek dla powstańców warszawskich. 60 z nich przygotowaliśmy wspólnie ze Związkiem Powstańców Warszawskich ale starczyło środków i towarów na kolejne 50, już wyłącznie od nas – kibiców Legii. Listę adresową dostarczył nam tradycyjnie Związek, a kibice Legii jak co roku załatwili temat jeśli chodzi o rozwiezienie tych darów pod wskazane adresy. W przeciągu przedświątecznego weekendu temat został przysłowiowo „pozamiatany”. (…)

powstanie_paczki2014

powstanie_paczki2014_1

Więcej informacji na FB organizatorów.

GRUDNIOWE AKCJE Old Fashion Man Club

Informacje o tych akcjach przewijały się w legijnym internecie. Trwa sprzedaż kolejnych edycji replik flagi „Wilno-Lwów”.

flaga

wilno_lwow_druga_edycja_

Środki z nich uzyskane do Lwowa trafią na przełomie stycznia i lutego, a do Wilna w finale pieszej letniej pielgrzymki Suwałki-Wilno. Pełne rozliczenie tradycyjnie pojawi się na legijnych portalach.

20 grudnia, trzeci rok z rzędu, w ramach akcji: „Narodowe Podziemie – PamiętaMY”, kibice Legii w porozumieniu ze Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych odwiedzili kombatantów tej formacji z serdecznymi życzeniami wszelkiej pomyślności z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Kombatantom zostały przekazane świąteczne paczki. Niestety w Warszawie pozostało tylko 17 znanych Związkowi kombatantów tej formacji.

nsz2014_1

nsz2014_2

nsz2014_3

Zawartość paczki dla Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych:

Kawa mielona
Kakao tradycyjne
Herbata
Szynka konserwowa Krakus
Syrop malinowy (Herbapol)
Syrop truskawkowy (Herbapol)
Sałatka z tuńczyka
Czekolada mleczna
Czekolada gorzka
Ciastka (delicje i jeżyki)
Biszkopty podłużne
Wafle „Familijne” („Jutrzenka”)
Brzoskwinie w puszce
Ananas w puszce
Ptasie Mleczko
Bombonierka w świątecznym opakowaniu

OFMC dziękuje wszystkim legionistom i nie tylko, za wsparcie w postaci zakupu gadżetów wydawanych przez grupę. Cześć i Chwała Bohaterom!

Należy przypomnieć, że adresaci naszej akcji wielokrotnie doceniali działania środowiska kibiców Legii.

nsz2014_4

Więcej informacji na FB organizatorów.

Brak komentarzy.!
Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www

Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»