SKLW napisało do klubu w sprawie Mistrza ’93

Autor Redakcja 0 (komentarze)

Niżej publikujemy treść pisma prezesa SKLW złożonego w biurze klubu w sprawie podjęcia działań w kwestii przywrócenia Legii bezprawnie odebranego tytułu mistrzowskiego z roku 1993. Minęło 20 lat…

                                                                                                                                                                                                                        Warszawa, 9. maja 2013 r.

Zarząd Legii Warszawa S.A. („Klub”)

Szanowni Państwo,

 w związku z przypadającą w tym roku XX rocznicą bezprawnego odebrania tytułu Mistrza Polski, wywalczonego przez warszawską Legię w sezonie piłkarskim 1992/1993, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tysięcy kibiców Naszego Klubu, zwracamy się do Państwa o podjęcie działań mających na celu odzyskanie należnego Legii tytułu.

Należy przypomnieć, że decyzja o odebraniu Legii tytułu mistrzowskiego ’93 podjęta została bez jakiejkolwiek podstawy, udowodnienia winy oraz jakiegokolwiek postępowania dowodowego, a domniemaną „podstawą prawną” ówczesnych działań Polskiego Związku Piłki Nożnej było słynne stwierdzenie Ryszarda Kuleszy „cała Polska widziała”. Warto zaznaczyć, że ww. decyzja została podjęta 21 czerwca 1993 r. – niecały dzień po zakończeniu meczu Legii z Wisłą Kraków, dającego Legii upragniony, oczekiwany od lat tytuł mistrzowski. Zgodnie z naszą, być może niewystarczającą, wiedzą dotyczącą polskiego prawa oraz regulacji Polskiego Związku Piłki Nożnej, takie stwierdzenie nie stanowi wystarczającej podstawy do odebrania tytułu Mistrza Polski oraz autoryzowania takiego działania przez wiele lat.

Przypominamy, że pierwszym wówczas pretekstem do uniemożliwienia Legii zdobycia mistrzostwa miała zostać afera dopingowa Romana Zuba – powtórne badania po proteście Klubu nie wykazały obecności środków dopingujących, jednakże roczna dyskwalifikacja piłkarza nie została cofnięta. Następnie, na podstawie skandalicznej decyzji Polskiego Związku Piłki Nożnej o kolejności w tabeli polskiej najwyższej klasy rozgrywkowej zadecydowała nie tabela oraz wyniki osiągnięte przez występujące w niej drużyny na boisku, a grupa związkowych działaczy w oparciu o swoje sympatie, antypatie oraz interesy, w dodatku niejednogłośnie, w stosunku głosów 5:4. Działo się to w atmosferze skandalu i licznych protestów kibiców Legii.

Jesteśmy świadomi, że w polskiej lidze występowały i są nadal obecne różne zjawiska korupcyjne oraz patologiczne. Jednakże, chcielibyśmy przypomnieć, że państwo prawa charakteryzuje się m.in. tym, że przed zastosowaniem sankcji, zarzuty stawiane obwinianemu trzeba udowodnić. W przeciągu całego sezonu 1992/93 Legia osiągnęła najlepsze wyniki i tytuł mistrzowski zwyczajnie się jej należał. Pomimo upływu dwudziestu lat od tamtych zdarzeń, nikt dotychczas nie przedstawił ani jednego rzetelnego dowodu lub argumentacji dowodzącej, że decyzja Polskiego Związku Piłki Nożnej miała jakiekolwiek podstawy prawne.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, tegoroczna rocznica z pewnością stanowi doskonałą okazję do podjęcia działań zmierzających do odzyskania przez Legię Warszawa należnego jej tytułu Mistrza Polski 1993.

Cała Polska widziała – Warszawa nie zapomniała.

                                 Z poważaniem,

                                 Leszek Mańk

                                 Prezes Zarządu

                                 Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa

mistrz_93

mistrz_93_s2


..................................................................................................................................................................

Poinformuj innych, dziękujemy!

Brak komentarzy.!
Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www


Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»