Spotkanie z Powstańcami w Sportsbarze Ł3

Autor Redakcja 0 (komentarze)

Zgodnie z zapowiedzią, 5 listopada w samo południe kibice Legii spotkali się z Prezesem Związku Powstańców Warszawskich gen. Ściborem Rylskim pseudonim Motyl vice-prezesem Związku Powstańców Warszawskich, panem pułkownikiem Edmundem Baranowskim ps. Jur, żołnierzem Powstania Warszawskiego ze Zgrupowania Radosław.

Sala Sportsbaru powoli zapełniała się już od godziny 11:00.

Na spotkaniu  obecni byli nie tylko kibice Legii, ale również inne osoby zainteresowane jego tematem oraz dzieci z Domów Dziecka objętych akcją „1916 Uśmiechów”.  Jak można było przypuszczać, wspomnienia naszych Gości były bardzo interesujące – układają się w historię, którą można by obdzielić życiorysy wielu osób. W czasie spotkania na telebimach były wyświetlane filmy i teledyski związane z Powstaniem.

Poza godnymi najwyższego szacunku i uznania przeżyciami i dokonaniami, imponowała nadzwyczajna skromność bohaterów Powstania Warszawskiego. Mogliśmy poznać z pierwszej ręki bardzo bogatą historię szlaku bojowego generała Ścibora Rylskiego. Nie zabrakło też ciekawostek i anegdot. Wiele osób dowiedziało się, dlaczego żołnierz Powstania Warszawskiego występuje na uroczystościach w mundurze lotnika – w roku 1939 ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w stopniu sierżanta podchorążego ze specjalnością mechanika silników i przyrządów lotniczych, po czym rozpoczął służbę w 1 Pułku Lotniczym stacjonującym na Okęciu.

Pan Edmund Baranowski ze swadą opowiadał o bardzo bogatym życiu okupowanej Warszawy, w której nielegalne rozgrywki piłkarskie prowadziło kilkadziesiąt drużyn, a na wielu zamkniętych podwórkach organizowano pojedynki bokserskie, które dzisiaj byłyby pewnie określane jako „indywidualne ustawki”. Mało znany jest też epizod sabotażu urządzeń radiowych produkowanych w warszawskiej fabryce Phillipsa dla niemieckich łodzi podwodnych, w wyniku którego wiele z nich nie powróciło do portów. W ten sposób konspiracyjna Warszawa „uzyskała dostęp do morza”.

Na koniec wszyscy stanęłi do wspólnej fotografii. Spotkanie to ma być początkiem cyklu. Została podana informacja o wstępnych ustaleniach z przedstawicielami środowisk żołnierzy batalionów Parasol oraz Baszta.

Organizatorzy składają specjalne podziękowania obsłudze Sportsbaru Ł3 za bardzo miłą gościnę i pomoc.


..................................................................................................................................................................

Poinformuj innych, dziękujemy!

Brak komentarzy.!
Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www


Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»