Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – PamiętaMY

Autor Redakcja 2 (komentarze)

Przez ostatnie dwa tygodnie do redakcji spływały zdjęcia dokumentujące udział kibiców Legii w tegorocznych obchodach związanych z pierwszym sierpnia. Z każdym rokiem jest on coraz większy.

Jak co roku w rocznicę Powstania, kibice Legii składali wieńce i własnoręcznie przygotowane znicze  w kształcie herbu ukochanego klubu Stolicy w kilkuset miejscach na terenie całej Warszawy. Legijne delegacje brały udział we wszystkich dzielnicowych i centralnych uroczystościach. W rocznicę „godziny W”, gdy zawyły syreny i miasto zamarło, pod pomnikiem Gloria Victis stawiła się bardzo liczna grupa legionistów. Obecne delegacje Legii, Pogoni Szczecin i Zagłębia Sosnowiec. Inni uroczyście odpalili race, m.in. pod pomnikiem Małego Powstańca oraz w Rembertowie. Po uroczystościach na Cmentarzu Powstańców Warszawy po 19:00 race zapłonęły również na Woli, układając się w symbol Polski Walczącej. W różnych miejscach miasta kibice rozdawali własnoręcznie zrobione chorągiewki z powstańczą kotwicą (robili to również legioniści w Szczecinku).

O godzinie 20:00 ruszył tradycyjny już Marsz Kibiców Legii spod stadionu przy Łazienkowskiej na Kopiec Powstania Warszawskiego. W tym roku liczba uczestników zaskoczyła wszystkich, z organizatorami na czele, przekraczając 1500 osób. Na Kopcu delegacje Legii i Pogoni złożyły wieńce. Po części oficjalnej został rozwinięty transparent „PamiętaMY” oraz odśpiewany hymn Polski w oprawie odpalonych rac. Poruszające chwile.

Należy też podkreślić, że zauważalny w warszawskich tegorocznych uroczystościach był również udział kibiców z klubów niezaprzyjaźnionych z Legią, m.in. Lechii Gdańsk, Śląska Wrocław, Bałtyku Gdynia, Unii Tarnów, Lecha Poznań, Gryfa Słupsk.

O Poległych PamiętaMY 2011

Z podobną werwą rozwija się zapoczątkowana rok temu akcja grupy Old Fashion Man Club  i Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa  „O Poległych PamiętaMY”.  Zainteresowane Fan Cluby otrzymały blankiety na znicze z wkładem, by w tym symbolicznym dla kibiców Legii dniu oddać hołd zarówno Powstańcom, jak i wszystkim poległym i pomordowanym w czasie drugiej wojny światowej. Tego dnia legionista z każdego zakątka Polski mógł uhonorować nie tylko Powstańców, ale też Bohaterów ze swoich stron lub w tych stronach pochowanych. Również zainteresowanie tą akcją z roku na rok znacznie się zwiększyło. Do dzisiaj dotarły do nas relacje z 24 FC.

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Warszawa, Biała Podlaska, Brzeszcze, Ciechanów, Gostynin, Grójec, Grudziądz, Kozienice, Kwidzyn, Kraków, Piotrków Trybunalski, FC Południe, Przasnysz, Pułtusk, Gorlice, Rzeszów, Sochaczew, Sokołów Podlaski,  FC Spokrewnieni (Wielkopolska), FC Squadron (Górny Śląsk), Szczecinek, Toruń, Węgrów, FC Wlkp Squad. Mieliśmy ciężki wybór spośród wielu fotek, które do nas napłynęły.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

CAŁA LEGIA ZAWSZE RAZEM!

Część FC przysłała nam relacje.

Biała Podlaska

W Białej Podlaskiej 1 sierpnia już tradycyjnie kibice spotkali się na Placu Wolności przy Ścianie Straceń gdzie podczas wojny gestapo rozstrzelało grupę żołnierzy AK. Punktualnie o godzinie 17:00 było ich 45-50 osób i gdy myśleli, że to już wszyscy doszedł do Nas poseł RP Adam Abramowicz. Nie ważne z jakiej partii, nie o to w tym dniu chodziło… Po minucie ciszy i odśpiewaniu hymnu przeszliśmy pod bialskie więzienie gdzie w latach 40 i 50’tych AK przeprowadziło akcje odbicia ok. 50 więźniów, własnych towarzyszy broni z rąk NKWD.

Gorlice

W Banicy,30 km na południe od Gorlic, miejscu przy drodze do Krzywej, na skraju lasu stoi pomnik siedmiu polskich lotników, którzy zginęli w sierpniu 1944 roku, niosąc pomoc walczącej Warszawie.

Samolot, którym lecieli (bombowiec Halifax) w tym właśnie miejscu został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec. Leciał z Włoch, z bazy w okolicach Brindisi. Kontakt radiowy z załogą zerwał się zaraz po starcie, a samolot z misji nie powrócił. Przez dziesięciolecia sądzono, że zaginął gdzieś nad Adriatykiem.

Po katastrofie na skraju Banicy miejscowi pochowali załogę w miejscu, gdzie spadł samolot. Niemcy nie zgodzili się na pogrzebanie ciał na wiejskim cmentarzu. Po wojnie jednak tam przeniesiono szczątki lotników, a w latach 60. ubiegłego wieku miejsce katastrofy oznaczono pomnikiem, do którego konstrukcji wykorzystano fragment poszycia samolotu. W 1980 r. ekshumowano ciała z cmentarza w Krzywej i przeniesiono je do Krakowa na cmentarz wojskowy Wspólnoty Brytyjskiej (Rakowice).

Załogę „zaginionego” „Halifaxa” stanowili: ppor. pil. Widacki Kazimierz, ppor. bomb. Konstanty Dunin Horkowicz, kpt. naw. Franciszek Omylak, sierż. radio. Ożga Jan, sierż. mech. Wilhelm Balcarek, sierż. strz. Skorczyk Józef i ppor. strz. Mroczko Tadeusz.

Kwidzyn

Legijna delegacja upamiętniła ten dzień zapalając symboliczne znicze na Rondzie Gen. Stefana Grota-Roweckiego oraz przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.

Paka z Grodu Kraka

Legioniści uczcili następujących Bohaterów: Adam Mond, syn gen. Bernarda Monda urodzony 27.08.1923 r. w Stanisławowie. Do Czaty 49 włączony z grupą krakowskiego Kedywu. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. Po Powstaniu w niewoli niemieckiej. Z obozu jenieckiego trafił do Paryża, gdzie spotkał ojca , gen.Monda , z którym powrócił do kraju. Wieloletni nauczyciel szkół średnich. Zmarł w 1988 r. Pochowany na cm. wojskowym w grobowcu rodziny Mondów w Krakowie.

Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego cmentarz rakowicki Kraków
Po stronie lewej od wejścia na cmentarz, znajduje się kwatera żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku w okolicach Krakowa. Pochowano tutaj 146 żołnierzy polskich. Upamiętnia ich pomnik odsłonięty w 1990 roku, a będący dziełem Piotra Chwastarza, Henryka Olszówki i Grzegorza Kawczyńskiego. W 1993 roku złożono przy nim 52 urny z ziemią z pól bitewnych Armii Kraków oraz z Katynia, Ostaszkowa i Miednoje.

Piotrków Trybunalski

Kibice Legii w Piotrkowie przy okazji obchodów 67 rocznicy Powstania Warszawskiego odwiedzili 10 miejsc związanych z II wojną światową, latami 39-45.

Pomnik Nieznanego Żołnierza, Tablicę na domie rodzinnym Generała Stefana „Grota” Roweckiego,  Pomnik Generała Stefana „Grota” Roweckiego, komendanta głównego Armii Krajowej, Pomnik Bohaterom Walk za Polskę i Lud 1939-45, Pomnik w Barkowicach Mokrych (okolice Piotrkowa Tryb.), ku chwale 25 PP Armii Krajowej, Pomnik Bohaterom Walk o Piotrków we wrześniu 1939r., Tablicę ku pamięci ofiar, rozstrzelanych przez hitlerowców w latach 1939-45, ,Kamień – Poległym za Polskę, Wolność i Lud 1939-44, Pomnik pamięci Partyzantów i Zakładników rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta w roku 1944, Pomnik Bohaterom Obrońcom Ojczyzny Żołnierzom Oficerom i Podoficerom 25 pułku piechoty ziemi piotrkowskiej poległym i zmarłym we wrześniu 1939 roku.

FC Południe

AK KL Auschwitz – Tablica upamiętniąjąca żołnierzy AK i ludność cywilną niosących pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau (Oświęcim, KL Auschwitz),  Dołęga-Jasieński Urban – żołnierz AK, Cichociemny, współpracował z obozowym ruchem oporu w KL Auschwtz-Birkenau gdzie zginął ( wieś Malec po Oświęcimiem),  Jędrzejowski – bojownik Batalionów Chłopskich, niósł pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau (wieś Malec pod Oświęcimiem),  Katowice – Tablica upamiętniająca żołnierzy Śląskiego Okręgu Armii Krajowej poległych i zamordowanych w katowickim więzieniu w czasie II Wojny Światowej i w okresie stalinowskim,  Kostek Jagiełło Oddział Bojowy Oświęcim – dowódca Oddziału Bojowego Oświęcim (Zasole pod Oświęcimiem),  Ściana Śmierci KL Auschwitz – ściana w KL Auschwitz, pod którą SS-mani rozstrzelali kilka tysięcy osób, głównie więźniowie polityczni – działaczy i przywódców ruchu oporu, ludzie pomagający więźniom oraz zaangażowani w kontakt ze światem zewnętrznym  ( Oświęcim, KL Auschwitz),  Sosienki –  pomnik upamiętniający żołnierzy AK oddziału „Sosienki” niosących pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau (Bielany pod Oświęcimiem),  Wawrzyczek Sosienki – dowódca oddziału AK „Sosienki”   (Jawiszowice pod Oświęcimiem).

Pułtusk

Tablica informująca o tym, że w budynku, na którym znajduje się tablica gestapo w latach 1940 – 1945 mordowało Polaków;  Pomnik Pomordowanych poświęcony pamięci żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych przez hitlerowców w 1942;  Pomnik ku czci Żołnierzom Września poświęcony pamięci żołnierzy drobnych formacji Obrony Narodowej, które pod dowództwem majora Kazimierza Mazura zatrzymały we wrześniu 1939 r. nacierające na Pułtusk oddziały hitlerowskie; tablica informująca o lokalizacji hitlerowskiego przymusowego obozu pracy. Utworzona w 1983 r. przez Pułtuskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne,  Pamiątkowy krzyż i kamień z napisem:  Niech potomni nie zapomną. Za wolną i niepodległą Polskę, w tym miejscu 4 września 1944 r. zostali rozstrzelani przez hitlerowców żołnierze Armii Krajowej.

Rawa Maz

Pomnik w Szwejkach Wielkich Nowych, gdzie został rozbity oddział Armii Krajowej „Dzik”. W gospodarstwie Jana Biedrzyckiego kwaterowało ponad dwudziestu partyzantów. Niemcy sprowadzili działo. Wymiana ognia trwała cały dzień. Zginęło 21 Polaków, wśród nich był dowódca – Henryk Sieczkowski. Straty niemieckie wyniosły ok. 70 osób. Ciała ekshumowano na cmentarz w Rawie Mazowieckiej.

Sochaczew

O 17.00 legioniści asystują podczas wciąganiu flagi na maszt na głównym rynku miasta. Później zapalają znicze przy ścianie pamięci na fasadzie kościoła parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie.  Następnie udajemy się na cmentarz z mogiłami żołnierskimi z lat 1939-1945 oraz grobami 20 uczniów gimnazjum sochaczewskiego. Pochowano tam również wielu żołnierzy AK, poległych w bitwie pod Bronisławami 4 kwietnia 1944 przy odbieraniu zrzutu broni. Na cmentarzu przypuszcza się potajemne pochówki patriotów polskich mordowanych w latach 50.  Później jedziemy do położonej na skraju Puszczy Kampinowskiej a oddalonej o ponad 40km od Sochaczewa miejscowości Wiersze, gdzie znajduje się cmentarz partyzancki z mogiłami 54 żołnierzy AK Grupy „Kampinos” w skład, której wchodzili powstańcy z terenu Sochaczewa. Na cmentarzu znajduje się urna z ziemią z pobojowisk na terenie Puszczy oraz tablice ku czci kapelanów zgrupowania, m.in. ks. Stefana Wyszyńskiego ps. „Radwan III”, późniejszego Prymasa Tysiąclecia.

FC Spokrewnieni

Jak co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Legioniści z Wielkopolski upamiętnili 1-ego sierpnia poprzez zapalenie symbolicznych zniczy przy pomnikach/tablicach upamiętniających walczącą Warszawę, na zdjęciach jest przedstawiona tablica upamiętniająca mieszkańców jednego  z Wielkopolskich miast walczących w Powstaniu Warszawskim.

FC Squadron

Gliwice, Plac Józefa Piłsudskiego, Pomnik Józefa Piłsudskiego;  Katowice-Centrum, ul.Meteorologów
cmentarz garnizonowy Grób Józefa A.Gawrycha (pochówek rodzinny), uczestnika Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego; Bohdan Dołęga oficer AK ps „Kłos” powstaniec warszawski;  Rybnik-Niedobczyce, ul.Górnośląska Pomnik ku czci poległych w okresie Powstań Śląskich oraz w czasie II wojny światowej;  Racibórz-Brzezie, ul. S.Myśliwca, Pomnik zwieńczony orłem, na którym znajdują się trzy tablice:

– upamiętniająca pomordowanych w obozach koncentracyjnych bojownikom o wolność i demokrację z rąk hitlerowców  w latach 1939-45
– upamiętniająca poległych w latach 1918-1930
– upamiętniająca Wilhelma Rydygiela i Józefa Paka polskich policjantów, więźniów Ostaszkowa, pomordowanych wiosną 1940 roku

Ruda Śląska-Ruda, ul.Porębska, cmentarz Mauzoleum zbudowane dla uczczenia poległych w walkach o polskość Śląska w czasie Powstań Śląskich i podczas okupacji hitlerowskiej w okresie II wojny światowej; Rybnik-Gotartowice, ul.Gotartowicka; Obelisk ku czci poległych w latach 1939-45 oraz pomordowanych w obozach koncentracyjnych;  Wodzisław Śląski, ul.Sądowa, obok Sądu Rejonowego; Pomnik Powstań Śląskich i Żołnierzy AK poległych w kraju i za granicą.

 

 

 

 

 


 

 

  

 

 

2 ( komentarze )
sierpień 14, 2011
21:45
#1 vlo :

Legia 100% Szczecinek
Legia& Pogoń

sierpień 14, 2011
22:33
#2 L :

Wielkie dzięki.

Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www

Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»