Pogrzeb ppłk. Łupaszki – niedziela 24 kwietnia

Autor Redakcja 1 (komentarze)

W niedzielę na Powązkach Wojskowych odbędzie się uroczysty pochówek ppłk. Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszka” – kawalerzysty, żołnierza Września 1939 roku, następnie dowódcy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej operującej na tamtejszych terenach. Po zakończeniu wojny nie złożył broni i wraz ze swym oddziałem podjął walkę z komunistycznym totalitaryzmem zalewającym Polskę.

Aresztowany przez UB, skazany został na 18-krotną karę śmierci i zamordowany w lutym 1951 roku w więzieniu na Mokotowie. Pogrzebany w dole śmierci wraz z wieloma innymi patriotami na obrzeżach cmentarza powązkowskiego zamienionych przez lata na wysypisko śmieci, odnaleziony i zidentyfikowany został dopiero w roku 2013 podczas prac badawczych i ekshumacyjnych na tzw. Łączce kryjącej do dziś szczątki pomordowanych i nieznanych bohaterów.

Ppłk. Szendzielarz jest symbolem oporu przeciw władzy komunistycznej a Jego pogrzeb winien stać się okazją do oddania hołdu wszystkim tym, którzy oddali życie za Polskę wolną i niepodległą i z których wielu, poległych i pomordowanych, do dziś spoczywa w bezimiennych mogiłach rozsianych po całym kraju oraz za jego obecnymi granicami. Na tę uroczystość ściągają środowiska patriotyczne i kibice z całego kraju, nie może więc zabraknąć również legionistów, którym bliska jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych i którzy chcą oddać hołd niezłomnemu żołnierzowi, patriocie, jednemu z tych którzy przed laty nie chcieli się pogodzić z utratą suwerenności naszego kraju.

Ponieważ na mszę o godzinie 15:00 w niewielkim kościele Karola Boromeusza przy ulicy Powązkowskiej przybywają liczni oficjele oraz politycy i praktycznie nie ma szans aby tam się dostać, jako kibice Legii zbieramy się przed Centrum Handlowym Arkadia o godzinie 15:00, a stamtąd około 16:00 dołączymy do konduktu, który przejdzie ulicą Powązkowską do Cmentarza Wojskowego.

1 ( komentarze )
kw. 22, 2016
12:02
#1 Brawo! :

I w każdym trudzie, w każdej biedzie,
Gdzie trzeba było walczyć nam,
Nasz wódz Łupaszko był na przedzie,
A przed nim wiał czerwony cham.
My, to Kresowiacy…

Sowieta zgnieść i zgnębić Niemca
To święty obowiązek nasz,
Spełniamy go z całego serca,
Pełnimy tu na Kresach straż.

Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www

Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»