1916 Uśmiechów: zbiórka na Żylecie przed meczem z Koroną

Autor Redakcja 1 (komentarze)

Przed meczem z Koroną prowadzona będzie kolejna koleżeńska zbiórka w ramach znanej akcji 1916 Uśmiechów. Przypominamy, chodzi o pomoc warszawskim domom dziecka, których numery składają się na datę powstania naszego klubu – 1,9,16. W tym miejscu warto przypomnieć jej wybrane momenty z zeszłego roku.

[jedno z graffiti wykonanych przez legijną grupę WFS na terenie zaprzyjaźnionego Domu Dziecka]

Relacja z 11.04.2011

W dniu dzisiejszym spora grupa dzieci z domu nr 1 (niestety 9-ka nie mogła z powodu szkolenia ppoż i bhp, jakie odbywało się w domu) wzięła udział w przygotowanej dla nich wycieczce Śladami Bohaterów „Kamieni na szaniec”. Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy na skrzyżowaniu ulic Króżańska-Ligocka, gdzie na jednej z kamienic zachowała się do tej pory swastyka na szubienicy namalowana w czasie okupacji. Dzieci dowiedziały się trochę o tym jak wyglądała walka konspiracyjna w okupowanej Warszawie


Następnie pieszo udaliśmy się pod adres Al. Niepodległości, 159 gdzie mieści się kamienica, w której mieszkał jeden z głównych bohaterów „Kamieni na szaniec” Jan Bytnar ps RUDY. Dzieci usłyszały w jaki sposób doszło do aresztowania Rudego i jak wyglądała ta okolica w czasie wojny.


Spod domu w którym mieszkał Rudy przeszliśmy w kierunku Al Szucha 25, gdzie w czasie wojny znajdowała się kwatera Gestapo, w której torturowano wielu zatrzymanych Polaków w tym Rudego. Dzieci zwiedziły znajdujące się w budynku muzeum – z bardzo dużym zaciekawieniem i co najważniejsze odpowiednią powagą godną tego miejsca.

Z muzeum przejechaliśmy na ulicę Długą, gdzie znajduje się kamień upamiętniający akcję pod Arsenałem, w której został uwolniony Rudy przez swoich kompanów. Pod kamieniem dzieci wysłuchały jak przebiegała akcja uwolnienia Rudego, a następnie zapalono znicz aby uczcić Warszawskich Bohaterów


Po tak aktywnym dniu przyszedł czas na posiłek. Dzieci zostały zaproszone do „Grubej Kaśki” na małe co nieco. Bardzo pozytywnie zachowało się kierownictwo wraz z panią manager, które na zakupione pizze dało spory upust. Dziękujemy.

Po posiłku odwieźliśmy dzieci do „kabaretu” gdzie czekała je kolejna atrakcja w postaci grupy rekonstrukcyjnej Batalionu „Miotła”. Członkowie grupy opowiedzieli o umundurowaniu i uzbrojeniu powstańców oraz o najważniejszych akcjach bojowych, a następnie dzieciaki mogły poprzymierzać umundurowanie oraz zobaczyć z bliska broń. Sądząc po ich reakcjach, wywarło to na nich duże wrażenie. I tak dobiegł końca dzień pełen wrażeń szlakiem „Kamieni na szaniec”.

Początek maja 2011

W dniach 9 – 16 maja na terenie Domu Dziecka nr 1 już po raz XX odbył się turniej piłki nożnej warszawskich domów dziecka i ośrodków opiekuńczo wychowawczych. Zawodnicy biorący udział w zawodach wykazali ogromną wolę walki i zwycięstwa. Niektóre spotkania mimo niezbyt sprzyjającej nawierzchni stały na naprawdę wysokim poziomie,a wśród zawodników dało się zauważyć kilka talentów.

W tym roku po raz pierwszy w organizacje turnieju zaangażowało się SKLW, które dla każdej grającej drużyny ufundowało puchar za udział w okolicznościowym turnieju. Poza tym najlepszy strzelec i bramkarz mogli liczyć na statuetki oraz nagrody rzeczowe. Zwycięskie drużyny obdarowane zostały ubraniami, które ufundowała firma OFENSYWA. Dzięki zbiórce przeprowadzonej wśród kibiców Legii udało się obdarować wszystkich zawodników szalikami i vlepkami ukochanego klubu stolicy. Poza nagrodami od SKLW zwycięskie drużyny otrzymały puchary i dyplomy od Urzędu Miasta. Największą atrakcją i niespodzianką, jaką udało się przygotować było pojawienie się na meczu finałowym i zakończeniu turnieju piłkarzy naszego klubu: Inaki Astiza i Bruno Mezengi. Piłkarze wzbudzili duże zainteresowanie. Zawodnicy wzięli udział we wręczaniu nagród, a po zakończeniu turnieju pozowali z dziećmi do zdjęć.

 Dzień Dziecka 2011

W czasie gdy w Domu Dziecka nr 1 bielańscy legioniści gościli u wychowanków ze swojej dzielnicy, grupa dzieci z tej samej placówki, wraz z podopiecznymi z Domu Dziecka nr 9 z Ochoty, bawiła z wizytą w Janowie Podlaskim. Kibice Legii bowiem, zorganizowali dla nich całodzienną wycieczkę na Podlasie do gospodarstwa agroturystycznego, w którym znajduje sie stadnina koni. Autokar z dziećmi wyjechał wcześnie rano, tak aby dzieci mogły spędzić jak najwięcej czasu na tej eskapadzie. Iście letnia pogoda sprzyjała, więc na miejsce wszyscy dotarli w doskonałych humorach. Na miejscu przygotowano zestaw gier i zabaw zręcznościowych w których dzieci rywalizowały między sobą, a następnie męska część wycieczki rozegrała mecz piłki nożnej „Jedynka” contra „Dziewiątka”.

Kolejnymi atrakcjami było ognisko, połączone z pieczeniem kiełbasek, przejażdżki konne solo oraz zbiorowe, bryczką. Na koniec dzieci udały się na obfity i bardzo smaczny obiad. W tym miejscu organizatorzy – kibice Legii Warszawa – pragną serdecznie podziękować Pani Barbarze Orłoś z Restauracji Wygoda w Janowie Podlaskim za uprzejmość, serce i włączenie się do naszej akcji.

Kolejne podziękowania składamy panu Zbigniewowi Drewniakowi i Hurtowni Premium, za równie wielkie serce i dostarczenie napojów dla dzieci, co przy temperaturze jaka tego dnia panowała, miało strategiczne niemal znaczenie. Późnym popołudniem autokar zadowolonych wycieczkowiczów odjechał do Warszawy.

Przypomnijmy, że projekt „1916 Uśmiechów”, prowadzony przez legionistów, dotyczy domów dziecka nr 1,9 i 16, więc święto najmłodszych objęło także tę ostatnią placówkę. Mieszkańcami Domu Dziecka nr 16 są jednak dzieci w wieku od 0 do 3 lat, więc pomoc ma w tym wypadku zupełnie inny charakter. Niemniej z okazji 1 czerwca, kibice Legii dostarczyli do „Szesnastki” pieluchy, środki higieny i chemię gospodarczą za kwotę 1500 złotych, tym samym zamykając akcję z okazji 1 czerwca dla naszych podopiecznych z tych 3 placówek. Kolejne atrakcje dla dzieci juz niebawem, o czym będziemy oczywiście legijną społeczność informować.

 

Rozliczenie poprzedniej koleżeńskiej zbiórki na wspomnianą akcję znajdziecie pod tym linkiem.

Wszystkie bieżące informacje o przebiegu akcji znajdziecie pod tym linkiem.

[jedno z graffiti wykonanych przez legijną grupę WFS na terenie zaprzyjaźnionego Domu Dziecka]

Przypominamy również o zapowiedzi z Domu nr 9. Premiera charytatywnego klipu pt.”Barzyc – Dla Kuby” odbędzie się 6 maja na stadionie Legii  30 minut przed meczem. Klip będzie również grany na kanale DIIL.TV. Akcja objęta jest patronatem Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa.

RAP: BARZYC
BIT: TRS.CO

Patroni:
DIIL.TV
SKLW

Zdjęcia: fotoholizm, zerosixone
Montaż: fotoholizm

1 ( komentarze )
Maj 5, 2012
21:11
#1 elmon :

ehh ile wspomnień z domem dziecka nr 1 na zjednoczenia ;) sam tam grałem z Osw Reymonta kilka lat to trwało;] pozdrawiam ośrodki domy dziecka z Bie(L)an;)

Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www

Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»