27 listopada patriotycznie – PamiętaMy

Autor Redakcja 1 (komentarze)

Po wczorajszym meczu z Koroną i licznych emocjach przyszedł kolejny listopadowy dzień. Dzień, w którym został odsłonięty pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz ostatni weekend przed kolejną rocznicą wybuchu powstania listopadowego. W odpowiednich miejscach nie mogło zabraknąć kibiców Legii Warszawa.


O godzinie 14:00 rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia tablicy na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Wyklętych i Pirenejskiej na Bemowie. Obecna liczna grupa kibiców Legii. Po uroczystościach w oprawie rac zostaje odśpiewany hymn Polski oraz skandowane hasło „cześć i chwała Bohaterom!”.

Z realacji uczestników: w obchodach udział wzięło około 50 kibiców Legii Warszawa, a wraz z nami wychowankowie domu dziecka przy ulicy Szczotkarskiej na warszawskich Jelonkach. Na miejsce dotarliśmy w zorganizowanej grupie z transparentem ?PamiętaMY? niesionym głównie przez dzieci oraz charakterystycznym wieńcem w kształcie herbu Legii. Bezpośrednio po zakończeniu obchodów zaintonowaliśmy hymn narodowy, którego zabrakło przy oficjalnych uroczystościach, w asyście 12 rac. Na koniec zapaliliśmy znicze i porozmawialiśmy ze zgromadzonymi ludźmi, którzy dziękowali nam za patriotyczną postawę.

Niestety swoją obecność musiała także zaznaczyć policja, która zapowiedziała, że gdy zapłoną race to zostaniemy przewiezieni na komendę. Swoje słowa argumentowali obawami, że starsi ludzie mogą przestraszyć się widoku rzucanych rac? Brak słów.

Pełna galeria na jp.85


W tym samym czasie inna grupa legionistów odwiedziła warszawskie Łazienki, by zapalić znicze pod  zapomnianymi pomnikami Piotra Wysockiego i Maurycego Mochnackiego. Przypomnijmy – Polska  pod zaborami. W 1828 roku, w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty zawiązano tajne sprzysiężenie pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego skierowane przeciw dowódcy armii rosyjskiej stacjonującej w tzw. zachodnich guberniach Rosji oraz wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego i, przede wszystkim, bratu rosyjskiego cara  Mikołaja I – wielkiemu księciu Konstantemu.

[fotka robiona telefonem]

Powstanie rozpoczęło się nocą z 29 na 30 listopada 1830. Grupa 24 rebeliantów zajęła ówczesną siedzibę wielkiego księcia. Następnie przy udziale 15 000 zwykłych obywateli Warszawy zdobyto Arsenał. Następnego dnia stolica została przejęta. W ten sposób spisek wojskowy przekształcił się w powstanie.

[fotka robiona telefonem]

1 grudnia pod kierownictwem Maurycego Mochnackiego zostało założone Towarzystwo Patriotyczne. Jego głównym celem było otwarte powstanie przeciwko wojskom rosyjskim stacjonującym na terenach całego Królestwa Polskiego.

PamiętaMy.


Więcej o Żołnierzach Wyklętych

Więcej o powstaniu listopadowym


..................................................................................................................................................................

Poinformuj innych, dziękujemy!

1 ( komentarze )
Lis 27, 2011
21:27
#1 L :

Wielki szacunek

Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www


Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»