OFMC: „PZPN – strażnicy niepamięci”

Autor Redakcja 17 (komentarze)

Im bliżej do turnieju EURO 2012, tym ciekawsze zjawiska przychodzi nam obserwować. Nową pasją Polskiego Związku Piłki Nożnej stała się walka z biało czerwoną flagą upamiętniającą „kresowe stolice Polski” Wilno i Lwów.

W dniu 6 marca 2011 przed derbowym meczem z Polonią delegat PZPN uniemożliwił wywieszenie na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie przygotowanej przez kibiców Legii  biało czerwonej flagi „Wilno Lwów” pod zarzutem, że przedstawia ona treści faszystowskie i nacjonalistyczne. Po zdecydowanej interwencji Vice Prezesa Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa od przedstawiciela KP Legia padło zapewnienie, że flaga ta bez problemu pojawi się na kolejnym meczu. Wbrew tym ustaleniom flaga nie zawisła. W dniu 11 marca 2011 przed meczem ze Śląskiem Wrocław zgody na jej obecność nie wyraził kolejny członek PZPN. Tym razem uzasadnienie tej decyzji, wprawia w jeszcze większe osłupienie niż sama decyzja. Otóż według delegata PZPN flaga ta jest polityczna?

Pomijając fakt, że przedmiotowa flaga w żaden sposób nie narusza przepisów Statutu PZPN i Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, należy podkreślić, że dyżurna  argumentacja delegatów związku – jakoby flaga nie miała nic wspólnego z zawodami lub naszym klubem – powala nieznajomością lub celową ignorancją historycznych faktów i realiów bieżących.
A te wyglądają następująco.

Kibice Legii Warszawa nawiązali współpracę z reaktywowaną we Lwowie Pogonią. Za zgodą prezesa Pogoni Lwów Marka Horbania rozprowadzane są szaliki, z których całkowity dochód przeznaczony jest na wsparcie ich działalności.

Kibice Legii Warszawa zaangażowani są w pomoc Polakom na Kresach. W niedzielę 6 marca 2011 organizowana była zbiórka na kombatantów Armii Krajowej mieszkających na obecnym terytorium Białorusi – z przedwojennych województw wileńskiego, nowogródzkiego i białostockiego.

Z Legią Warszawa nierozerwalnie związana jest postać patrona stadionu Legii – Marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódcy Legionów Polskich, w których na Kresach Wschodnich narodziła się w roku 1916 piłkarska drużyna Legii. Umiłowanym miastem Marszałka było Wilno. To tam, na Cmentarzu na Rossie zostało złożone Jego serce. W tym miejscu, przy grobowcu „Matka i Serce Syna” kibice Legii składają wieńce, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Flaga Wilno – Lwów ma na celu upamiętnić kresowe pochodzenie naszej Legii, a także oddać cześć wszystkim Polakom pozostałym po II Wojnie Światowej na Kresach Wschodnich. Zawsze będziemy o nich pamiętać.

Należy również pamiętać, że obok Krakowa i Warszawy – to Wilno i Lwów są najbardziej zasłużonymi miastami dla rozwoju polskiej nauki, kultury i poczucia polskiej tożsamości narodowej. ?Ojczyzna to ziemia i groby? ? i świadczą o tym pozostałe tam cmentarze ? największe i najpiękniejsze obok warszawskich Powązek i Cmentarza Rakowickiego w Krakowie ? wileńska Rossa i  Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

Postawa Orląt Lwowskich z lat 1918 i 1920 była fundamentalnym wzorem dla Powstańców Warszawy. Zresztą zanim Warszawiacy chwycili w 1944 roku za broń – zwycięskie powstania (jeżeli chodzi o walkę z Niemcami…) wybuchły w Wilnie i Lwowie?

Lwów to kolebka polskiej piłki nożnej. To tam powstały nasze pierwsze piłkarskie kluby, tam również powołano do życia Związek Polskiej Piłki Nożnej będący protoplastą założonego już po odzyskaniu niepodległości Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Statut Legii Warszawa wzorowany był na założycielskim statucie Pogoni Lwów.
We Lwowie urodził się legendarny trener Legii i reprezentacji Polski Kazimierz Górski.
Dlaczego nie wolno nam o tym pamiętać?

Historii nie da się zmienić. Nie wolno jej też skazywać na zapomnienie.

Nie zamierzamy kolejnym pokoleniom Litwinów i Ukraińców tłumaczyć, że nie są u siebie. Nie mniej jednak mamy święte prawo do naszej pamięci.

Padło już pytanie, czy nie przeszkadzałaby nam wywieszona na stadionach Bundesligi flaga w niemieckich barwach „Stettin – Breslau”. Zapewne – tak, acz rozumiemy zawiłość ludzkich losów w naszej części Europy. Nie mniej zestawianie tych dwóch kwestii jest wysoce nietrafione. Niemcy wywołały wojnę i utrata ich terytorium na rzecz Polski jest formą kontrybucji za poczynione zniszczenia i krzywdy. Polska natomiast została napadnięta przez dwóch najeźdźców, zdradzona przez swych sojuszników i pozostawiona na pastwę jednemu z okupantów. Stąd porównywanie utraty Wilna i Lwowa na rzecz sowieckiego imperium z jakąkolwiek kwestią niemiecką jest nieuprawnione – kojarzy się zresztą z logiką niemieckich „wypędzonych”.

Polski Związek Piłki Nożnej jest bastionem ludzi z epoki PRL. Pełno w nim byłych towarzyszy z PZPR i innych osobników w rozmaity sposób uwikłanych w komunistyczny system. Sprawa Kresów i pozostałych tam na przekór wszystkim i wszystkiemu Polaków była przez nich przez lata przemilczana, skazywana na niepamięć.

Działalność PZPN wymierzona w swobodne eksponowanie biało czerwonej flagi „Wilno Lwów” jest kolejnym przejawem dyskryminacji środowisk patriotycznych na polskich stadionach. Niestety w obowiązującym w Polsce systemie politycznym zjawisko to nie jest niczym wyjątkowym. Wręcz przeciwnie. Stało się obowiązującą powszechnie normą.

OFMC

P.S.
We Lwowie urodził się również obecny prezes koncernu ITI, właściciela Legii Warszawa – Mariusz Walter – czy z jego strony był to gest polityczny?

17 ( komentarze )
Kwi 17, 2011
11:33
#1 jfl :

Fajna akcja duzy plus ale nie powinienes pisac ze nalezy pamietac ze oprocz Warszawy i Krakowa Lwow i Wilno sa najbardziej zasluzonymi miastami… gdyz pomijasz takie miasta jak Poznan czy Gdansk gdzie nie powiesz mi ze sie nie zasluzyly na miano poczucia polskiej tozsamosci troche to krzywdzace i niesprawiedliwe,nie jest moim celem licytacja ktore miasto mialo wiekszy udzial w poczuciu polskiej tozsamosci chodzi mi tylko o troche obiektywizmu z Twojej strony.Jeszcze raz za akcje duzy + .Ps.Jezeli pamiec mnie nie myli to pirwszym polskim klubem byla Lechia Lwow

Kwi 17, 2011
12:01
#2 Redakcja :

Odpowiem za autora – którym nie jestem:

– pisząc o „zasłużonych miastach” miał na myśli przede wszystkim przełom XIX i XX w., na co wskazuje wymienienie nauki. Łatwo można sprawdzić, jakie były najsilniejsze środowiska naukowe, czy kulturalne w tamtych czasach

– Gdańsk był Wolnym Miastem i jego wielki wkład rozpoczął się po wojnie

– nigdzie nie jest napisane, jaki lwowski klub był pierwszy, chociaż gdy Legia stawała się klubem cywilnym, uznawano, że pierwsza była Pogoń

F.

Kwi 18, 2011
08:32
#3 jfl :

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pogo%C5%84_Lw%C3%B3w Wydaje mi sie jednak ze to Lechia Lwow byla pierwsza polska druzyna pilkarska stworzona przez polakow na ziemiach polskich,nie zylem w tamtych czasach wiec nie wiem jak to bylo wiedze swoja czerpie z tego co przeczytam podobnie jak autor tego artykulu i jeszcze raz powtorze nie jest moim celem licytacja ktory klub byl starszy,lepszy,wiekszy itp. Tylko chcialbym troche wiecej obiektywizmu bo jednak mozna sprawdzic ze pierwsza polska druzyna byla Lechia Lwow w bialo zielonych barwach. Zycze powodzenia i wiecej takich inicjatyw trzeba uswiadomic mlodzierz i nauczyc co to znaczy milosc do OJCZYZNY komu ja zawdzieczamy i jakie skurwysyny przyczynialy sie do jej upadku.PRECZ Z KOMUNA !!!

Kwi 18, 2011
08:36
#4 jfl :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lechia_Lw%C3%B3w to powinno wyjasnic kwestie powstania pierwszego polskiego klubu.

Cze 22, 2011
20:34
#5 Olek z Wilna :

Dziękujemy kibicom Legii za taką flagę,oby więcej akcji przypominających ludziom i urzędnikom historię!

Zostaw komentarz

Nazwa

E-mail

www

Poprzedni wpis
«
Nastepny wpis
»